Pages with the most categories

Jump to: navigation, search

Showing below up to 444 results in range #1 to #444.

View (previous 500 | next 500) (20 | 50 | 100 | 250 | 500)

  1. Task-based parallelism in scientific computing (HPC2N/PRACE, May 2021)‏‎ (6 categories)
  2. Task-based parallelism in scientific computing (March 2020)‏‎ (6 categories)
  3. Heterogeneous computing with performance modelling, Umeå, 2020-11-(4-5)‏‎ (6 categories)
  4. Course: Python for Scientific Computing‏‎ (5 categories)
  5. Introduction to Deep Learning, Umeå (22-23 November 2018)‏‎ (5 categories)
  6. The Effective Use of the Kebnekaise Accelerators (HPC2N, December 2017)‏‎ (5 categories)
  7. Machine Learning with R, HPC2N, 3 December 2019‏‎ (4 categories)
  8. ENCCS/PDC VeloxChem Workshop: Quantum Chemistry from Laptop to HPC (May 2021)‏‎ (4 categories)
  9. MD Course at HPC2N, Umeå, June 2016‏‎ (4 categories)
  10. R‏‎ (4 categories)
  11. TAU‏‎ (4 categories)
  12. Accessing Swestore with rclone‏‎ (4 categories)
  13. Grid certificates‏‎ (4 categories)
  14. MD simulations with a focus on NAMD (HPC2N, UmU), 2022-04-(07-08)‏‎ (4 categories)
  15. Exporting a client certificate‏‎ (4 categories)
  16. Introducton to OpenMP/MPI, HPC2N, 26 March 2018‏‎ (4 categories)
  17. Accessing Swestore with the ARC client‏‎ (4 categories)
  18. Scalasca‏‎ (4 categories)
  19. Introduction to Git, Umeå (2020-09-30)‏‎ (4 categories)
  20. Data Management Seminar Online‏‎ (4 categories)
  21. Exporting a client certificate from Chrome‏‎ (4 categories)
  22. GROMACS‏‎ (4 categories)
  23. Schrödinger Molecular Modelling Workshop at HPC2N (29 March 2017)‏‎ (4 categories)
  24. Basic Singularity workshop material‏‎ (4 categories)
  25. Exporting a client certificate from Firefox‏‎ (4 categories)
  26. Requesting a grid certificate from the Nordugrid CA‏‎ (4 categories)
  27. Exporting a client certificate on Windows‏‎ (4 categories)
  28. Tensorflow and Deep Learning, HPC2N, 8-9 May 2019‏‎ (4 categories)
  29. Preparing a client certificate‏‎ (4 categories)
  30. Exporting a client certificate on macOS‏‎ (4 categories)
  31. Computational Chemistry - Enhanced Sampling MD Course at HPC2N (Ume, February 2018)‏‎ (4 categories)
  32. VMD‏‎ (4 categories)
  33. Computational Chemistry Course - MD Simulations, HPC2N, 20 November 2017‏‎ (4 categories)
  34. Awk workshop training material‏‎ (4 categories)
  35. Pymol‏‎ (4 categories)
  36. UPPMAX Introductory Course, August 16-19, 2022‏‎ (4 categories)
  37. Running MD applications efficiently in HPC, HPC2N, 26-27 April 2021‏‎ (4 categories)
  38. MD/CHARMM course at HPC2N (4 May 2017)‏‎ (4 categories)
  39. Vasp - Basic Theory and Best Practices, HPC2N, October 2019‏‎ (4 categories)
  40. QM/MM best practices, HPC2N, 2021-12-9‏‎ (4 categories)
  41. ENCCS/PDC VeloxChem Workshop: Quantum Chemistry Towards Pre-exascale and Beyond (March 2022)‏‎ (4 categories)
  42. Uppmax Intro Course (January 2019)‏‎ (3 categories)
  43. Yambo‏‎ (3 categories)
  44. CASTEP‏‎ (3 categories)
  45. Setting your Swestore password‏‎ (3 categories)
  46. ClustalW‏‎ (3 categories)
  47. Exciting-code‏‎ (3 categories)
  48. Uppmax Intro Course‏‎ (3 categories)
  49. Uppmax Intro Course (October 2014)‏‎ (3 categories)
  50. Mafft‏‎ (3 categories)
  51. Coot‏‎ (3 categories)
  52. ESPResSo‏‎ (3 categories)
  53. ABINIT‏‎ (3 categories)
  54. Introduction to Git, HPC2N, 2021-11-(9-12)‏‎ (3 categories)
  55. VASP‏‎ (3 categories)
  56. Dalton CPP-LR parallelization‏‎ (3 categories)
  57. Uppmax Intro Course (August 2015)‏‎ (3 categories)
  58. Analyzing data in an HPC environment using R (April 2021)‏‎ (3 categories)
  59. Fido‏‎ (3 categories)
  60. GPAW‏‎ (3 categories)
  61. Uppmax Intro Course (October 2015)‏‎ (3 categories)
  62. Course: Efficient MD simulations at HPC2N (February 2019)‏‎ (3 categories)
  63. Parallelization of a materials science code‏‎ (3 categories)
  64. SIESTA‏‎ (3 categories)
  65. Software Carpentry Workshop in R, Umeå (October 2018)‏‎ (3 categories)
  66. Uppmax Intro Course (August 2016)‏‎ (3 categories)
  67. Version Control Workshop, HPC2N‏‎ (3 categories)
  68. Matlab‏‎ (3 categories)
  69. Course: Efficient MD simulations at HPC2N (February 2020)‏‎ (3 categories)
  70. Patchwork‏‎ (3 categories)
  71. ACML‏‎ (3 categories)
  72. Introduction to HPC2N (January 2019)‏‎ (3 categories)
  73. Uppmax Intro Course (August 2017)‏‎ (3 categories)
  74. CP2K‏‎ (3 categories)
  75. Introduction to HPC2N (January 2020)‏‎ (3 categories)
  76. MOLDEN‏‎ (3 categories)
  77. Uppmax Intro Course (August 2018)‏‎ (3 categories)
  78. WIEN2k‏‎ (3 categories)
  79. Gaussian Workshop, HPC2N, 14-15 May 2018‏‎ (3 categories)
  80. CPMD‏‎ (3 categories)
  81. Introduction to HPC2N (September 2017)‏‎ (3 categories)
  82. OpenMX‏‎ (3 categories)
  83. Swestore-dCache‏‎ (3 categories)
  84. Uppmax Intro Course (August 2019)‏‎ (3 categories)
  85. Cyana‏‎ (3 categories)
  86. Pencil‏‎ (3 categories)
  87. Elk‏‎ (3 categories)
  88. HYPE Code Parallelisation‏‎ (3 categories)
  89. Introduction to HPC2N (September 2018)‏‎ (3 categories)
  90. Introduction to HPC and Kebnekaise, HPC2N, 2021-01-21‏‎ (3 categories)
  91. Uppmax Intro Course (January 2015)‏‎ (3 categories)
  92. GAMESS‏‎ (3 categories)
  93. Using Python in an HPC environment, September 2022, UPPMAX/HPC2N‏‎ (3 categories)
  94. Octave‏‎ (3 categories)
  95. Performance Analysis of ad OSS Program‏‎ (3 categories)
  96. Enabling Xnavis for Massively Parallel Simulations of Wind Farms‏‎ (3 categories)
  97. Introduction to HPC2N (September 2019)‏‎ (3 categories)
  98. Muscle‏‎ (3 categories)
  99. Introduction to Kebnekaise, 2022-09-15, HPC2N/UmU‏‎ (3 categories)
  100. Uppmax Intro Course (January 2016)‏‎ (3 categories)
  101. LAMMPS‏‎ (3 categories)
  102. Computer-Aided Drug Design‏‎ (3 categories)
  103. Using R in an HPC environment, HPC2N, 2021-02-(25-26)‏‎ (3 categories)
  104. Ccp4‏‎ (3 categories)
  105. Octopus‏‎ (3 categories)
  106. Performance Benchmark of NEMO Oceanography Code‏‎ (3 categories)
  107. ARC client‏‎ (3 categories)
  108. Introduction to HPC2N (September 2020)‏‎ (3 categories)
  109. NAMD‏‎ (3 categories)
  110. P4VASP‏‎ (3 categories)
  111. FEFF‏‎ (3 categories)
  112. Introduction to Kebnekaise (HPC2N), 2021-09-08‏‎ (3 categories)
  113. Comsol‏‎ (3 categories)
  114. Parallel I/O Implementation on the Multiple Sequence Alignment Software ClustalW-MPI‏‎ (3 categories)
  115. Introduction to HPC2N (Umeå, January 2018)‏‎ (3 categories)
  116. Desmond‏‎ (3 categories)
  117. FFTW‏‎ (3 categories)
  118. Introduction to Kebnekaise (HPC2N), 2022-01-19‏‎ (3 categories)
  119. Uppmax Intro Course (January 2018)‏‎ (3 categories)
  120. Parallel Programming Education‏‎ (3 categories)
  121. Introduction to GPU programming: When and how to use GPU-acceleration?, HPC2N, 5 November 2019‏‎ (3 categories)
  122. Amber‏‎ (3 categories)
  123. Dacapo‏‎ (3 categories)
  124. Essense Code Optimisation‏‎ (3 categories)
  125. Quantum Espresso‏‎ (3 categories)
  126. GENE‏‎ (2 categories)
  127. Inspector‏‎ (2 categories)
  128. Szilard Pall‏‎ (2 categories)
  129. Accessing Swestore with lftp‏‎ (2 categories)
  130. Introduction to Linux and Abisko (HPC2N, April 22)‏‎ (2 categories)
  131. Awk workshop (UPPMAX, August 2018)‏‎ (2 categories)
  132. LUNARC HPC Desktop (Lund, December 2017)‏‎ (2 categories)
  133. Nek5000 OpenACC‏‎ (2 categories)
  134. Configuration of CAM5.3 nudged to ERA-Interim reanalysis and related post-processing software‏‎ (2 categories)
  135. Parallel Programming using OpenMP (Göteborg, November 2019)‏‎ (2 categories)
  136. SAM‏‎ (2 categories)
  137. STAR-CD‏‎ (2 categories)
  138. Greens‏‎ (2 categories)
  139. Introduction to GPU programming with CUDA (PDC, May 2015)‏‎ (2 categories)
  140. To awk or not (UPPMAX, October 2015)‏‎ (2 categories)
  141. An introduction to UNIX/LINUX, February 2018‏‎ (2 categories)
  142. Introduction to PDC (March 2022)‏‎ (2 categories)
  143. Utilising a modern HPC environment (Lunarc, May 2016)‏‎ (2 categories)
  144. BLAT‏‎ (2 categories)
  145. C3SE Introductory Seminar March 25 2015‏‎ (2 categories)
  146. Matlab in an HPC environment (Lunarc May 2016)‏‎ (2 categories)
  147. OpenFOAM Training Workshop (Dec 2021)‏‎ (2 categories)
  148. Dalton‏‎ (2 categories)
  149. Phenix‏‎ (2 categories)
  150. Hierarchical modules and software selection (Lund, December 2017)‏‎ (2 categories)
  151. Software Carpentry Stockholm (March 2018)‏‎ (2 categories)
  152. ARM HPC hands on workshop (Feb 2020)‏‎ (2 categories)
  153. An introduction to solving partial differential equations in Python with FEniCS (Lunarc June 2015)‏‎ (2 categories)
  154. Vasp best practices (Stockholm, May 2019)‏‎ (2 categories)
  155. MPI (Lund November 2018)‏‎ (2 categories)
  156. C3SE Introductory Seminar October 18 2017‏‎ (2 categories)
  157. NCO‏‎ (2 categories)
  158. CodeRefinery Workshop on Sustainable Scientific Software Development (November 2017)‏‎ (2 categories)
  159. PDC/PRACE Online Course: Writing Parallel Applications Using MPI (May 2020)‏‎ (2 categories)
  160. GNU compiler collection‏‎ (2 categories)
  161. Introduction to Linux and Abisko (HPC2N, May 27)‏‎ (2 categories)
  162. Awk workshop (UPPMAX, August 2019)‏‎ (2 categories)
  163. LUNARC HPC Desktop (Lund, February 2018)‏‎ (2 categories)
  164. CDO‏‎ (2 categories)
  165. Shake n bake‏‎ (2 categories)
  166. Totalview‏‎ (2 categories)
  167. An introduction to UNIX/LINUX, February 2019‏‎ (2 categories)
  168. Introduction to PDC (Nov 2020)‏‎ (2 categories)
  169. BWA‏‎ (2 categories)
  170. C3SE Introductory Seminar March 26 2019‏‎ (2 categories)
  171. Cluster architecture and job submission, February 2021‏‎ (2 categories)
  172. Hierarchical modules and software selection (Lund, March 2018)‏‎ (2 categories)
  173. Software Carpentry Workshop Lund (March 2018)‏‎ (2 categories)
  174. ASE‏‎ (2 categories)
  175. Introduction to HPC (HPC2N, October 2015)‏‎ (2 categories)
  176. Vasp best practices (Uppsala, June 2019)‏‎ (2 categories)
  177. MPI (Oct 2021)‏‎ (2 categories)
  178. C3SE Introductory Seminar October 23 2019‏‎ (2 categories)
  179. NEC SX-Aurora TSUBASA Webinar (Feb 2020)‏‎ (2 categories)
  180. Code Optimisation and Performance Tuning (November 2015)‏‎ (2 categories)
  181. EC-Earth‏‎ (2 categories)
  182. RSPt‏‎ (2 categories)
  183. Intel Cluster Studio/HPC Training (HPC2N, November 2015)‏‎ (2 categories)
  184. Awk workshop (UPPMAX, August 2022)‏‎ (2 categories)
  185. C3SE Debugging Seminar April 29 2015‏‎ (2 categories)
  186. Mathematica‏‎ (2 categories)
  187. CESM1‏‎ (2 categories)
  188. NorESM‏‎ (2 categories)
  189. Edge‏‎ (2 categories)
  190. HMMER‏‎ (2 categories)
  191. ABySS‏‎ (2 categories)
  192. Trace analyzer and collector‏‎ (2 categories)
  193. An introduction to UNIX/LINUX, February 2020‏‎ (2 categories)
  194. Introduction to PDC (Oct 2017)‏‎ (2 categories)
  195. VASP best practices (LiU February 2015)‏‎ (2 categories)
  196. Basic Singularity workshop (UPPMAX/HPC2N, September 28)‏‎ (2 categories)
  197. MIMICA code analysis‏‎ (2 categories)
  198. C3SE Introductory Seminar May 16 2018‏‎ (2 categories)
  199. Meep‏‎ (2 categories)
  200. Cluster architecture and job submission (Lunarc, February 2018)‏‎ (2 categories)
  201. OpenMP (Lunarc, December 2014)‏‎ (2 categories)
  202. Portability performance analysis and improvement of ESM‏‎ (2 categories)
  203. Hierarchical modules and software selection (Lund, October 2018)‏‎ (2 categories)
  204. Ab wtp‏‎ (2 categories)
  205. Introduction to HPC (Lunarc May 2014)‏‎ (2 categories)
  206. Applied Cloud Computing Workshop (March 2016)‏‎ (2 categories)
  207. Jaguar‏‎ (2 categories)
  208. MPI (Online December 2020)‏‎ (2 categories)
  209. C3SE Introductory Seminar September 19 2018‏‎ (2 categories)
  210. NMRPipe‏‎ (2 categories)
  211. PGI‏‎ (2 categories)
  212. EC-Earth/COSP code analysis‏‎ (2 categories)
  213. Reproducible Research in R (Uppsala, May 2018)‏‎ (2 categories)
  214. Fire‏‎ (2 categories)
  215. Advanced GPU Programming (November 2015)‏‎ (2 categories)
  216. Using Matlab in an HPC environment (Lunarc, 2017)‏‎ (2 categories)
  217. Awk workshop (UPPMAX, January 2016)‏‎ (2 categories)
  218. C3SE Environment Seminar March 12 2015‏‎ (2 categories)
  219. NorESM code analysis‏‎ (2 categories)
  220. Editing Cluster architecture and job submission, February 2022‏‎ (2 categories)
  221. SNIC Emerging Technologies‏‎ (2 categories)
  222. Shared memory programming with OpenMP (LUNARC/HPC2N, March 2021)‏‎ (2 categories)
  223. Transfering data (Lund, February 2019)‏‎ (2 categories)
  224. An introduction to UNIX/LINUX, February 2021‏‎ (2 categories)
  225. Introduction to PDC (Oct 2018)‏‎ (2 categories)
  226. VASP best practices (NSC-UPPMAX January 2015)‏‎ (2 categories)
  227. MKL‏‎ (2 categories)
  228. Cluster architecture and job submission (Lunarc, February 2019)‏‎ (2 categories)
  229. OpenMP (Lunarc, March 2016)‏‎ (2 categories)
  230. Data management seminar (UPPMAX, March 2016)‏‎ (2 categories)
  231. Hkl2map‏‎ (2 categories)
  232. StarCCM‏‎ (2 categories)
  233. Abaqus‏‎ (2 categories)
  234. Introduction to HPC (Lunarc May 2015)‏‎ (2 categories)
  235. Applied Cloud Computing Workshop (UPPMAX, October 2015)‏‎ (2 categories)
  236. Visualisation and interactivity in HPC (LUNARC, March 2019)‏‎ (2 categories)
  237. MPI (PDC December 2015)‏‎ (2 categories)
  238. C3SE Introductory Seminar September 20 2017‏‎ (2 categories)
  239. Commercial engineering software (Lund, Nov 2017)‏‎ (2 categories)
  240. PHYLIP‏‎ (2 categories)
  241. Fluent‏‎ (2 categories)
  242. Gaussian‏‎ (2 categories)
  243. Intel MPI‏‎ (2 categories)
  244. Using Matlab in an HPC environment (Lunarc, April 2018)‏‎ (2 categories)
  245. PathScale‏‎ (2 categories)
  246. Efield‏‎ (2 categories)
  247. SNIC Science Cloud‏‎ (2 categories)
  248. Schrödinger materials science suite workshop (Linköping, November 2017)‏‎ (2 categories)
  249. Shared memory programming with OpenMP (LUNARC/HPC2N, Spring 2022)‏‎ (2 categories)
  250. ANFO‏‎ (2 categories)
  251. Transfering data (Lund, Nov 2017)‏‎ (2 categories)
  252. An introduction to UNIX/LINUX, February 2022‏‎ (2 categories)
  253. Introduction to PDC (Oct 2019)‏‎ (2 categories)
  254. VASP best practices workshop (NSC, Feb 2022)‏‎ (2 categories)
  255. BclConverter‏‎ (2 categories)
  256. C3SE Introductory Seminar May 18 2016‏‎ (2 categories)
  257. Molsim‏‎ (2 categories)
  258. Cluster architecture and job submission (Lunarc, May 2017)‏‎ (2 categories)
  259. OpenMP (Lunarc, May 2018)‏‎ (2 categories)
  260. Datahandling using R tidyverse (Lund, November 2019)‏‎ (2 categories)
  261. PowerFLOW‏‎ (2 categories)
  262. How to work effectively on Tetralith (Stockholm Dec 2018)‏‎ (2 categories)
  263. Introduction to HPC (Lunarc November 2015)‏‎ (2 categories)
  264. Apply for storage on Swestore‏‎ (2 categories)
  265. Johan Hellsvik‏‎ (2 categories)
  266. MPI (PDC December 2017)‏‎ (2 categories)
  267. C3SE Introductory Seminar September 20 2019‏‎ (2 categories)
  268. NSC GPU and Accelerator Pilot‏‎ (2 categories)
  269. Comparative study of major ab initio software for materials science‏‎ (2 categories)
  270. POV-Ray‏‎ (2 categories)
  271. EC-Earth compilation and performance analysis: Beskow‏‎ (2 categories)
  272. Research data for open science (Lund, April 2019)‏‎ (2 categories)
  273. Intel compiler suite‏‎ (2 categories)
  274. Introduction to PDC (Dec 2021)‏‎ (2 categories)
  275. Using Matlab in an HPC environment (Lunarc, November 2018)‏‎ (2 categories)
  276. Awk workshop (UPPMAX, January 2018)‏‎ (2 categories)
  277. MATLAB using SNIC clusters (C3SE June 2014)‏‎ (2 categories)
  278. Nordic collaboration on e-infrastructures for Earth System Modeling‏‎ (2 categories)
  279. Cufflinks‏‎ (2 categories)
  280. PconsC for Fido‏‎ (2 categories)
  281. Electronic Structure Workshop (Linköping, March 2017)‏‎ (2 categories)
  282. SNIC Science Cloud Computing Workshop (May 2016)‏‎ (2 categories)
  283. SciPy‏‎ (2 categories)
  284. HPC Tools for the Modern Era (PDC, October 2018)‏‎ (2 categories)
  285. Shared memory programming with OpenMP (NSC May 2013)‏‎ (2 categories)
  286. ANNOVAR‏‎ (2 categories)
  287. Transfering data (Lund, Oct 2018)‏‎ (2 categories)
  288. An introduction to UNIX/LINUX, October 2017‏‎ (2 categories)
  289. Introduction to PDC (Sept 2016)‏‎ (2 categories)
  290. VASP best practices workshop (NSC, Oct 2020)‏‎ (2 categories)
  291. C3SE Introductory Seminar May 20 2015‏‎ (2 categories)
  292. MrBayes‏‎ (2 categories)
  293. Cluster architecture and job submission (Lunarc, October 2017)‏‎ (2 categories)
  294. Debugging of HPC applications, September 2019‏‎ (2 categories)
  295. How to work effectively on Tetralith / Sigma (Linköping Nov 2018)‏‎ (2 categories)
  296. Accessing Swestore using Cyberduck‏‎ (2 categories)
  297. Introduction to HPC (Lunarc October 2014)‏‎ (2 categories)
  298. Artificial Intelligence Workshop with IBM (Lund, March 2019)‏‎ (2 categories)
  299. MPI (PDC November 2014)‏‎ (2 categories)
  300. C3SE Linux for Beginners Seminar February 24 2015‏‎ (2 categories)
  301. NSC introduction day (Linköping, October 2017)‏‎ (2 categories)
  302. PRACE/BioExcel Seasonal School HPC for Life Sciences (June 2019)‏‎ (2 categories)
  303. EMBOSS‏‎ (2 categories)
  304. Research data for open science (Lund, November 2018)‏‎ (2 categories)
  305. FreeBayes‏‎ (2 categories)
  306. Intel development / HPC tools (HPC2N, May 2016)‏‎ (2 categories)
  307. Test suite for VASP‏‎ (2 categories)
  308. Allinea Performance and Debugging Tools Workshop (C3SE January 2016)‏‎ (2 categories)
  309. Using Matlab in an HPC environment (Lunarc, October 2017)‏‎ (2 categories)
  310. Awk workshop (UPPMAX, January 2019)‏‎ (2 categories)
  311. MATLAB using SNIC clusters (HPC2N September 2014)‏‎ (2 categories)
  312. C3SE Introductory Seminar February 10 2015‏‎ (2 categories)
  313. CS-Rosetta‏‎ (2 categories)
  314. NumPy‏‎ (2 categories)
  315. SNIC Science Cloud Workshop, Mittuniversitetet, Sundswall (2018-08-31)‏‎ (2 categories)
  316. Scientific Visualisation (Uppsala, Nov 2018)‏‎ (2 categories)
  317. Shelx‏‎ (2 categories)
  318. ANSYS‏‎ (2 categories)
  319. An introduction to UNIX/LINUX, October 2020‏‎ (2 categories)
  320. Introduction to PDC (September 2014)‏‎ (2 categories)
  321. BioPerl‏‎ (2 categories)
  322. MPI (Göteborg March 2019)‏‎ (2 categories)
  323. C3SE Introductory Seminar May 8 2019‏‎ (2 categories)
  324. Cluster architecture and job submission (Lunarc, October 2018)‏‎ (2 categories)
  325. Open MPI‏‎ (2 categories)
  326. FASTA‏‎ (2 categories)
  327. Implementation of parallel NetCDF output and COSP in OpenIFS‏‎ (2 categories)
  328. Swestore-irods‏‎ (2 categories)
  329. Accessing Swestore using WinSCP‏‎ (2 categories)
  330. Working with Python on Tetralith (Stockholm, October 2019)‏‎ (2 categories)
  331. MPQC‏‎ (2 categories)
  332. C3SE Scheduling Seminar April 1 2015‏‎ (2 categories)
  333. PRACE WP12: Network topology analysis and efficient collective design‏‎ (2 categories)
  334. EMMAX‏‎ (2 categories)
  335. Rosetta‏‎ (2 categories)
  336. Intel oneAPI webinar (Mar 2020)‏‎ (2 categories)
  337. Test training 2012‏‎ (2 categories)
  338. Allinea Performance and Debugging Tools Workshop (HPC2N January 2016)‏‎ (2 categories)
  339. Introduction to PDC (Feb 2018)‏‎ (2 categories)
  340. MATLAB using SNIC clusters (Lunarc May 2014)‏‎ (2 categories)
  341. CSA‏‎ (2 categories)
  342. DDT‏‎ (2 categories)
  343. Simson‏‎ (2 categories)
  344. ANSYS workshop: Using HPC and Reduced Order Models for ANSYS simulations (April 2020)‏‎ (2 categories)
  345. An introduction to UNIX/LINUX, September 2018‏‎ (2 categories)
  346. Introduction to PDC (September 2015)‏‎ (2 categories)
  347. VTune Amplifier‏‎ (2 categories)
  348. BioPython‏‎ (2 categories)
  349. C3SE Introductory Seminar November 20 2018‏‎ (2 categories)
  350. Cluster architecture and job submission (Lunarc, October 2019)‏‎ (2 categories)
  351. Optimization of a lagrangian cloud parcel model for use in the global climate model ECHAM6.1-HAM2.2‏‎ (2 categories)
  352. FASTX‏‎ (2 categories)
  353. Improved FFT and I/O for the Pencil code‏‎ (2 categories)
  354. Swestore/Lund Seminar Apr18‏‎ (2 categories)
  355. Accessing Swestore with cURL‏‎ (2 categories)
  356. Awk workshop (Karolinska, January 2020)‏‎ (2 categories)
  357. Writing Parallel Applications Using MPI (Stockholm, December 2019)‏‎ (2 categories)
  358. MSC Nastran‏‎ (2 categories)
  359. C3SE Software Development Seminar April 14 2015‏‎ (2 categories)
  360. Parallel FFTs in Molsim‏‎ (2 categories)
  361. EMTO‏‎ (2 categories)
  362. Ruby‏‎ (2 categories)
  363. GARLI‏‎ (2 categories)
  364. Gnuplot‏‎ (2 categories)
  365. Scientific Visualisation Workshop(UPPMAX, January 2016)‏‎ (2 categories)
  366. Test training 2014‏‎ (2 categories)
  367. Allinea Performance and Debugging Tools Workshop (PDC January 2016)‏‎ (2 categories)
  368. Introduction to PDC (Feb 2019)‏‎ (2 categories)
  369. BEDTools‏‎ (2 categories)
  370. MATLAB using SNIC clusters (UPPMAX September 2014)‏‎ (2 categories)
  371. C3SE Introductory Seminar February 20 2018‏‎ (2 categories)
  372. DDT (PDC September 2014)‏‎ (2 categories)
  373. Environment modules‏‎ (2 categories)
  374. SNIC Science Cloud Workshop Material‏‎ (2 categories)
  375. Handling large data within SNIC, using Swestore - 15 March 2022‏‎ (2 categories)
  376. An introduction to UNIX/LINUX, September 2019‏‎ (2 categories)
  377. Introduction to Programming the Xeon Phi Processor (November 2015)‏‎ (2 categories)
  378. Vapor‏‎ (2 categories)
  379. Bioscope‏‎ (2 categories)
  380. MPI (Lunarc October 2014)‏‎ (2 categories)
  381. C3SE Introductory Seminar November 21 2017‏‎ (2 categories)
  382. CodeRefinery Scientific Programming Gettogether (May 2017)‏‎ (2 categories)
  383. Improving MPI communication latency on euroben kernels‏‎ (2 categories)
  384. Swestore Misc Documentation‏‎ (2 categories)
  385. Accessing Swestore with davfs2‏‎ (2 categories)
  386. Awk workshop (UPPMAX, August 2016)‏‎ (2 categories)
  387. LES Code Parallelization‏‎ (2 categories)
  388. XC-40 Architecture (PDC February 2015)‏‎ (2 categories)
  389. MUSIC‏‎ (2 categories)
  390. NVIDIA GPU Boot Camp and DLI (Sept 2019)‏‎ (2 categories)
  391. EMTOx‏‎ (2 categories)
  392. GATK‏‎ (2 categories)
  393. SNIC coordinated training‏‎ (2 categories)
  394. Grace‏‎ (2 categories)
  395. Scientific Visualisation Workshop(UPPMAX, November 2014)‏‎ (2 categories)
  396. Introduction to Distributed Memory Programming and MPI (HPC2N, April 23, 2015)‏‎ (2 categories)
  397. Alya performance benchmark‏‎ (2 categories)
  398. Introduction to PDC (Feb 2020)‏‎ (2 categories)
  399. Using SweGrid resources‏‎ (2 categories)
  400. BILS websearch‏‎ (2 categories)
  401. C3SE Introductory Seminar January 30 2019‏‎ (2 categories)
  402. Certificate Setup for Swestore‏‎ (2 categories)
  403. Online training materials‏‎ (2 categories)
  404. DIANA‏‎ (2 categories)
  405. ARC client installation‏‎ (2 categories)
  406. An introduction to UNIX/LINUX, September 2020‏‎ (2 categories)
  407. Introduction to Shared Memory Programming and OpenMP (HPC2N, May 28, 2015)‏‎ (2 categories)
  408. Bolin Centre software management through local modules - trial evaluation.‏‎ (2 categories)
  409. MPI (Lunarc October 2015)‏‎ (2 categories)
  410. C3SE Introductory Seminar November 25 2019‏‎ (2 categories)
  411. NCAR diagnostic packages‏‎ (2 categories)
  412. CodeRefinery Workshop (Lund, May 2018)‏‎ (2 categories)
  413. GCTA‏‎ (2 categories)
  414. Infrastructure for the European Network for Earth System modelling - Phase 2‏‎ (2 categories)
  415. Synthetic Benchmark on Curie‏‎ (2 categories)
  416. Accessing Swestore with globus-url-copy‏‎ (2 categories)
  417. Awk workshop (UPPMAX, August 2017)‏‎ (2 categories)
  418. Xds‏‎ (2 categories)
  419. MVAPICH2‏‎ (2 categories)
  420. CASAVA‏‎ (2 categories)
  421. Nek5000 BC‏‎ (2 categories)
  422. Concaterpillar‏‎ (2 categories)
  423. Running parallel jobs in Matlab (Lunarc Sept 2015)‏‎ (2 categories)
  424. SSC training workshop, HPC2N, 10 October 2017‏‎ (2 categories)
  425. Introduction to PDC (February 2016)‏‎ (2 categories)
  426. Using the DDT debugger (Lunarc, October 2015)‏‎ (2 categories)
  427. BLAST‏‎ (2 categories)
  428. MDR model library update‏‎ (2 categories)
  429. C3SE Introductory Seminar March 21 2018‏‎ (2 categories)
  430. Matlab HPC training (Linköping, Oct 2018)‏‎ (2 categories)
  431. Charmm‏‎ (2 categories)
  432. OpenFOAM‏‎ (2 categories)
  433. Petascaling enabling and support for EC-EARTH3‏‎ (2 categories)
  434. Software Carpentry Stockholm (June 2019)‏‎ (2 categories)
  435. ARC developer guide‏‎ (2 categories)
  436. Unix for new users of HPC (Lunarc May 2016)‏‎ (2 categories)
  437. An introduction to UNIX/LINUX, September 2022‏‎ (2 categories)
  438. Vasp best practices (Linköping, June 2019)‏‎ (2 categories)
  439. Bowtie‏‎ (2 categories)
  440. MPI (Lunarc October 2017)‏‎ (2 categories)
  441. C3SE Introductory Seminar October 17 2018‏‎ (2 categories)
  442. NCL‏‎ (2 categories)
  443. PDC/Introduction to GROMACS Workshop (Sept 2020)‏‎ (2 categories)
  444. FastQC‏‎ (2 categories)

View (previous 500 | next 500) (20 | 50 | 100 | 250 | 500)